Blog

HDR – trochę teorii i kwestie praktyczne

Dziś nadszedł czas na kolejną z części poradnika o podstawach fotografii. Umiecie już kadrować, wiecie wszystko o trójkącie fotograficznym, balans bieli także został rozłożony na czynniki pierwsze. Pora na zagadnienie zgoła inne od dotychczasowych, gdyż nie jest to wiedza niezbędna do tego, by robić fantastyczne, nienudne zdjęcia, jednak – gdy ktoś chce się bawić – może okazać się bardzo przyjemną ciekawostką. Mowa mianowicie o technice HDR (High Dynamic Range). Słyszeliście o niej?

O balansie bieli

Balans bieli to rzecz niezwykle ważna w fotografii, szczególnie na samym początku, gdy pragniemy zdobyć tytuł zaawansowanego amatora lub początkującego profesjonalisty. Każdy szanujący się fotograf wie, że kwestia balansu bieli to niejednokrotnie kluczowa część każdego dobrego kadru. Czas najwyższy, by nad nią zapanować i także tutaj przejść z trybu auto na tryb manualny, co wcale nie jest rzeczą łatwą, aczkolwiek – zdecydowanie czymś wykonalnym.

 

5 tricków, jak lepiej komponować zdjęcie

W poprzedniej części poradnika uchyliliśmy przed Wami rąbka tajemnicy o kadrowaniu. Jak już wiemy, kadrowanie to w fotografii – obok światła – sprawa kluczowa. Ma ono przyciągać uwagę, zainteresować odbiorców i sprawi, by nasze zdjęcie zostało zapamiętane.

Kadrowanie

Pamiętacie, gdy zaczynaliśmy nasz poradnik, jakim lękiem napawały Was wszelkie zagadnienia związane z fotografią? Dreszcz na samą myśl o przysłonie, strach przed ISO i panika przy okazji wspominania o czasie naświetlenia. Nie minęło parę tygodni i cały irracjonalny lęk zniknął, prawda? W jego miejsce pojawiła się ciekawość i zawziętość, by poznać jeszcze lepiej i więcej. By zgłębiać tajniki fotografii, rozwijać się i szkolić. Dobrze jest mieć kogoś, kto za rękę przeprowadzi przez zawiłości, odpowie na pytania i wesprze dobrą radą. Po to tu jesteśmy.

ISO - ostatnie ramię trójkąta fotograficznego

Po szczegółowym opisie funkcji i działania przysłony oraz czasu otwarcia migawki, dziś przyszedł czas na przybliżenie ostatniego ramienia trójkąta fotograficznego. Jak to mówią last but no least – czułość ISO. Brzmi groźnie, wiemy, lecz to tylko pozory. Jest to zagadnienie równie ważne, co dwa poprzednie, choć niejednokrotnie lekceważone w specjalistycznej literaturze.

Choćbyśmy nie wiadomo jak dobrze ustawili wartości przysłony i czasu naświetlenia, to bez odpowiedniego ISO zdjęcie najzwyczajniej…nie uda się.

Wszystko o czasie naświetlania

Kolana drżały Wam na samą myśl o zagłębianiu się w tajniki fotografii? Gdy czytaliście o trójkącie fotograficznym, nie wiadomo było, o co w zasadzie chodzi? Później było nieco prościej, gdy wyjaśniliśmy czym jest przysłona. Dziś nadszedł czas na oswojenie wiadomości o czasie naświetlania. I mamy dla Was parę trików, jak stworzyć efektywniejsze zdjęcia.

 

Czas naświetlenia to nic innego jak czas otwarcia migawki w aparacie, o czym pisaliśmy w artykule o trójkącie fotograficznym (link). Im dłużej jest ona otwarta, tym więcej światła wpada na matrycę lub film.

 

Cała prawda o przysłonie

W ostatnim wpisie poradnikowym z cyklu Fotografia nie gryzie oswajaliśmy zagadnienie trójkąta ekspozycji (link), bez znajomości którego – ani rusz w dalszym rozwoju. Dziś idziemy o krok dalej i przedstawiamy dokładniej pierwszy z trzech najważniejszych elementów: przysłonę.

Zrozumienie trójkąta fotograficznego kluczem do sukcesu


4 rady, dzięki którym zaczniesz robić dobre zdjęcia

Fotografia to bardzo szeroka i wymagająca dziedzina. Ilu fotografów, tyle zdjęć i koncepcji. Dla niektórych robienie zdjęć to łapanie ulotnych chwil, inni pragną dokumentować życie lub tworzyć sztukę.
Jeśli, tak jak wielkich fotografów, zwykłe naciśnięcie spustu migawki przestało cię bawić i cały czas chcesz się rozwijać, dobrze trafiłeś. Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy serię artykułów poradnikowych dla początkujących adeptów fotografii „Fotografia nie gryzie”. W cyklu tym przybliżymy podstawy fotografii, skupiając się na najważniejszych aspektach technicznych i estetycznych.