Blog

Malowanie światłem w fotografii

Malowanie światłem to jedna z popularniejszych technik fotograficznych. Polega na „naniesieniu” na zdjęcie światła za pomocą ręcznego źródła światła jak na przykład pochodnia czy sztuczne ognie, przy jednoczesnym ustawieniu długiej ekspozycji. Malowanie światłem cieszy się sporą popularnością, gdyż bez specjalnych sprzętów i ustawień pozwala osiągać wspaniałe efekty. Aby wynik był zachwycający, nie trzeba ani profesjonalnego sprzętu ani długoletniego doświadczenia. Co więc należy zrobić. by stworzyć piękną fotografię? Włączyć kreatywność i zacząć zabawę!

 

Zdjęcia kulinarne – co zrobić, by były piękne

Wygląda na naprawdę groźną. No bo jak sfotografować jedzenie w wysmakowany sposób tak, by po pierwsze – zachęcało do jego spróbowania, a po drugie – nie odstraszało nadmierną obróbką i sztucznością? Wielu wydaje się, że do fotografii kulinarnej potrzeba wielkiego studia, najlepszego stylisty i świetnego sprzętu. Nic bardziej mylnego!

Aby wykonać dobre zdjęcie, wystarczy spora doza kreatywności i odpowiednie światło błyskowe, a sprzęt nie będzie aż tak istotny.

 

Co będzie potrzebne?

Jak fotografować kwiaty

Chyba nie ma na świecie fotografa, który w swoim portfolio nie miałby zdjęcia kwiatów. Czy to łąki pełnej kwitnących maków czy unikatowych macro ujęć róży. Możliwości jest naprawdę wiele, podobnie jak wiele jest koncepcji na temat. W tym artykule powiemy, na co zwrócić uwagę, jaka pora dnia jest odpowiednia, jak najlepiej skomponować zdjęcie. I co zrobi, by nasze zdjęcia nie były kolejnymi z serii „przyszła wiosna, ach!”.

Wiosenne portrety

Wiosna przyszła do nas niespodziewanie i rozgościła się na dobre. Każdy, kto zimą fotograficznie hibernował, od jakiegoś czasu coraz chętniej wychodzi na zewnątrz, by móc uchwycić piękno natury, kwiaty budzące się do życia, różowo-pomarańczowe zachody słońca i okwiecone pola i łąki. A gdyby tak do tej scenerii zaprosić modelkę tudzież modela i pokusić się o fotografowanie portretów? Wiosenny krajobraz, piękna dziewczyna, Ty i Twój aparat, czego chcieć więcej? Mamy dziś dla Was garść porad, dzięki którym Wasze zdjęcia portretowe staną się jeszcze lepsze.

 

Sesja wizerunkowa - know how fotografa

Jak cię widzą, tak cię piszą. Diabeł tkwi w szczegółach. Znasz te powiedzenia?
W biznesie jak w życiu – trzeba pokazać się z jak najlepszej strony. A żeby to zrobić trzeba stworzyć swój wizerunek: ciepły, godny zaufania, swobodny, a jednocześnie – profesjonalny i zdyscyplinowany. Obojętnie o jakiej branży mówimy, wizerunek jest ważny!

Know how fotografii produktowej

Fotografia produktowa to od lat jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin fotografii. Żyjemy w świecie, którym rządzi produkt i nasze być albo nie być często zależy od tego, jak postrzegają nas współpracujące z nami osoby czy klienci. Dobry wizerunek = dobre zdjęcie, dobre zdjęcie produktu, który oferujemy. A na nie składa się wiele czynników: światło, sprzęt, odpowiednie pomieszczenie, działania w postprodukcji.

 

Psia Fotografia

Wielu z nas jest miłośnikami czworonogów. Kochamy psy. Są naszymi przyjaciółmi, wiernymi druhami i towarzyszami w sporcie czy w długich górskich wędrówkach. Mówi się, że pies jest najbardziej lojalną z istot. Kto zaprzeczy tym słowom?

Jeśli jesteście na bieżąco z newsami fotograficznymi, to pewnie zdążyliście zauważyć że w ostatnim czasie prężnie zaczął rozwijać się pewien nurt. Fotografia psów. Jest wiele nazwisk, które zasługują na uwagę: Alicja Zmysłowska, Martyna Ożóg, Natalia Śliwińska. A to dopiero początek.

 

Światło w fotografii studyjnej

Ostatnio pisaliśmy o wykorzystywaniu blendy i o akcesoriach, które pomagają nam osiągnąć zamierzony efekt w fotografii. Dziś będzie o świetle studyjnym i o tym, jak robić dobre zdjęcia z wykorzystywaniem odpowiedniego oświetlenia w studio. Powiemy też parę słów o rodzaju światła, o wadach i zaletach poszczególnych z nich.

 

Jak fotografować zimą

Przyszła zima, a Wy najchętniej zaszylibyście się pod kołdrą, zajęli fotografią produktową albo studyjną, a najchętniej – to hibernowalibyście do wiosny? Nie ma takiej opcji! Pamiętacie nasz poradnik, w którym pokazywaliśmy jak robić dobre zdjęcia jesienią? Dziś przyszła pora na parę porad, które na pewno przydadzą Wam się o tej porze roku, bo choć śniegu jeszcze nie ma, to warto przygotować się zawczasu, prawda? Oto parę najważniejszych porad, bez których fotograficzną zimą ani rusz.

  1. Ubierz się ciepło

Jak lampy błyskowe wpływają na zdjęcie

Fotografia nie jest dziedziną sztuki, która – raz odkryta – nie ewoluuje. Z każdym dniem początkujący fotograf, któremu zależy na rozwoju, może skupić się na swojej pasji i czytać poznawać nowe techniki, historię przedmiotu, ćwiczyć… Każdy dzień to okazja do tego, by szkolić i poszerzać swój warsztat.