Blog

Jak fotografować kwaity

Chyba nie ma na świecie fotografa, który w swoim portfolio nie miałby zdjęcia kwiatów. Czy to łąki pełnej kwitnących maków czy unikatowych macro ujęć róży. Możliwości jest naprawdę wiele, podobnie jak wiele jest koncepcji na temat. W tym artykule powiemy, na co zwrócić uwagę, jaka pora dnia jest odpowiednia, jak najlepiej skomponować zdjęcie. I co zrobi, by nasze zdjęcia nie były kolejnymi z serii „przyszła wiosna, ach!”.

Wiosenne portrety

Wiosna przyszła do nas niespodziewanie i rozgościła się na dobre. Każdy, kto zimą fotograficznie hibernował, od jakiegoś czasu coraz chętniej wychodzi na zewnątrz, by móc uchwycić piękno natury, kwiaty budzące się do życia, różowo-pomarańczowe zachody słońca i okwiecone pola i łąki. A gdyby tak do tej scenerii zaprosić modelkę tudzież modela i pokusić się o fotografowanie portretów? Wiosenny krajobraz, piękna dziewczyna, Ty i Twój aparat, czego chcieć więcej? Mamy dziś dla Was garść porad, dzięki którym Wasze zdjęcia portretowe staną się jeszcze lepsze.

 

Sesja wizerunkowa - know how fotografa

Jak cię widzą, tak cię piszą. Diabeł tkwi w szczegółach. Znasz te powiedzenia?
W biznesie jak w życiu – trzeba pokazać się z jak najlepszej strony. A żeby to zrobić trzeba stworzyć swój wizerunek: ciepły, godny zaufania, swobodny, a jednocześnie – profesjonalny i zdyscyplinowany. Obojętnie o jakiej branży mówimy, wizerunek jest ważny!

Know how fotografii produktowej

Fotografia produktowa to od lat jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin fotografii. Żyjemy w świecie, którym rządzi produkt i nasze być albo nie być często zależy od tego, jak postrzegają nas współpracujące z nami osoby czy klienci. Dobry wizerunek = dobre zdjęcie, dobre zdjęcie produktu, który oferujemy. A na nie składa się wiele czynników: światło, sprzęt, odpowiednie pomieszczenie, działania w postprodukcji.

 

Psia Fotografia

Wielu z nas jest miłośnikami czworonogów. Kochamy psy. Są naszymi przyjaciółmi, wiernymi druhami i towarzyszami w sporcie czy w długich górskich wędrówkach. Mówi się, że pies jest najbardziej lojalną z istot. Kto zaprzeczy tym słowom?

Jeśli jesteście na bieżąco z newsami fotograficznymi, to pewnie zdążyliście zauważyć że w ostatnim czasie prężnie zaczął rozwijać się pewien nurt. Fotografia psów. Jest wiele nazwisk, które zasługują na uwagę: Alicja Zmysłowska, Martyna Ożóg, Natalia Śliwińska. A to dopiero początek.

 

Światło w fotografii studyjnej

Ostatnio pisaliśmy o wykorzystywaniu blendy i o akcesoriach, które pomagają nam osiągnąć zamierzony efekt w fotografii. Dziś będzie o świetle studyjnym i o tym, jak robić dobre zdjęcia z wykorzystywaniem odpowiedniego oświetlenia w studio. Powiemy też parę słów o rodzaju światła, o wadach i zaletach poszczególnych z nich.

 

Jak fotografować zimą

Przyszła zima, a Wy najchętniej zaszylibyście się pod kołdrą, zajęli fotografią produktową albo studyjną, a najchętniej – to hibernowalibyście do wiosny? Nie ma takiej opcji! Pamiętacie nasz poradnik, w którym pokazywaliśmy jak robić dobre zdjęcia jesienią? Dziś przyszła pora na parę porad, które na pewno przydadzą Wam się o tej porze roku, bo choć śniegu jeszcze nie ma, to warto przygotować się zawczasu, prawda? Oto parę najważniejszych porad, bez których fotograficzną zimą ani rusz.

  1. Ubierz się ciepło

Jak lampy błyskowe wpływają na zdjęcie

Fotografia nie jest dziedziną sztuki, która – raz odkryta – nie ewoluuje. Z każdym dniem początkujący fotograf, któremu zależy na rozwoju, może skupić się na swojej pasji i czytać poznawać nowe techniki, historię przedmiotu, ćwiczyć… Każdy dzień to okazja do tego, by szkolić i poszerzać swój warsztat.

 

Znaczenie linii horyzontu

Jedną z głównych cech dobrego fotografa jest spostrzegawczość i determinacja. Musi pilnie obserwować rzeczywistość, by móc wyciągnąć wnioski i przedstawić świat, który będzie łączył się z jego o nim wyobrażeniem. Poza tym – nie może pozwolić sobie na opieszałość i niepewność, jedynie wówczas jest w stanie wyłapać moment, który jest najważniejszy. Równie ważna jest także znajomość fotografii, z którą jest tak, jak z gramatyką: nie można poprawnie mówić nie znając zasad deklinacji.

Tajemnice fotografii ulicznej

Fotografia uliczna, inaczej – street photography (nie mylić ze street art) to jeden z najciekawszych i najbardziej dynamicznych rodzajów tej sztuki. Pozwala na utrwalanie niepowtarzalnych momentów, na „podglądanie” ludzi i oddawanie w kadrach zastanej rzeczywistości. Zaskakując ludzi – bohaterów reportaży – w codziennych sytuacjach, możemy skupić się na prawdziwych emocjach, a nie – kreować je na siłę. Jednak, by zdjęcie streetowe wyszło takie, jakim byśmy je sobie życzyli, musimy pamiętać o paru rzeczach.